HORNBÆK PETANQUE
20. ordinære generalforsamling
Lørdag den 26. marts 2011



Formandsberetning


1. Indledning

Hornbæk Petanques generalforsamling har i alle årene været startskuddet til en ny sæson. Og vi glæder os til at komme i gang, det tør jeg godt sige på alles vegne. En del af os har dog været i gang hele vinteren, hvor vi har trænet og spillet indendørs sammen med Gribskov spillerne, dels fordi det er hyggeligt at være sammen med dem, men også fordi en lille skare af os har deltaget i DPF's vinterlandsturnering.

Det at træne er temmelig væsentligt, hvis man gerne vil blive en bedre petanquespiller. Og det vil de fleste jo gerne. Træning handler om, at man får forbedret sin teknik dvs. at man får øvet sig på mange forskellige kastetyper, sådan at man til en hver tid kan lave et perfekt indlæg eller skud uanset den type bane, man spiller på. Det er mere svært end man umiddelbart forestiller sig, og det kræver megen øvelse. Præcision er nøgleordet. Men når det først lykkes enten i en kamp eller til træning, så sker der en form for åbenbaring, hvor man bare bliver så kisteglad og pavestolt. Og sådan nogle oplevelser er overordentlig motiverende for den enkelte spiller til at fortsætte med at spille petanque. Det vil dog være utopi at have den målsætning, at alle ens kast skal være perfekte hver gang, for det vil de aldrig blive. Vi har alle gode dage og dårlige dage, men antallet af dårlige dage vil klart blive minimeret, jo mere man træner og jo flere kastetyper, man mestrer.

Charmen ved spillet er altså også det uforudsete. Enten begået af en selv eller af modstanderen. Så længe kuglerne ligger på banen er de med i spil og en kugle, der måske ikke ligger så godt i forhold til grisen, kan teoretisk set godt give point, når alle kuglerne er kastet. Det har vi efterhånden set mange gange.

Jeg har selv oplevet under træning, hvor det heller ikke koster noget at tage chancer, at jo mere aggressivt man spiller med at skyde modstanderens kugler væk, jo flere point får man da også ad gangen. Og hvis man så samtidig er så heldig at lave en carreau dvs. at ens kugle bliver liggende på samme sted, som den kugle man skød væk, så kan det næsten ikke blive bedre.

Jeg kan blive så fuldstændig fascineret af at se en kamp mellem top dygtige petanquespillere, for der ser man som regel kun et indlæg i begyndelsen af kampen, resten af kuglerne bliver derefter brugt til at skyde sig til point. Sådan en kamp har jeg set ved et Hedebo Open i en triple mellem nogle unge danske spillere og et garvet fransk hold.

Det er da præcision og teknik, der vil noget. Det er færdigheder af højeste klasse, opnået ved træning, træning og atter træning.

En anden og meget væsentlig del, der også har enorm betydning for udfaldet af en kamp, er spillernes mentale tilstand ligesom det teamwork, der er på holdet også er meget vigtigt. Fungerer de enkelte double/triple konstellationer ikke optimalt, kan det få ærgerlige konsekvenser, når det drejer sig om holdspil. Det oplevede vi jo desværre ved slutspillet i Roskilde sidste år, hvor vi spillede om oprykning til 2. division. Det beretter jeg mere om senere.

Indledningsvis vil jeg bare sige, at selvom mange af os har spillet petanque i snart 2 årtier, så har vi stadig meget at lære, og gudskelov for det. Det er jo derfor, at vi bliver ved!

Nu er tiden kommet til, at jeg vil gøre status over de aktiviteter og de resultater, vi opnåede i 2010.


2. Rødvinsturneringer

Rødvinsturneringerne er helt klart det vigtigste omdrejningspunkt i vores klub. Det er her vi mødes til et uformelt petanquespil. De er af den grund vældig populære, det ser vi tydeligt på fremmødet, der generelt er meget højt til de enkelte turneringer. Til forskel fra vores andre arrangementer i klubben er rødvinsturneringerne rene sociale turneringer. Man ved aldrig på forhånd, hvem man kommer til at spille med eller for den sags skyld, om man skal spille double eller triple. Det bliver bestemt ved lodtrækning. Og det er en udfordring i sig selv ligesom selve kampen, som slutter, når der bare er spillet 6 runder. Tidsmæssigt har det den fordel, at alle hold bliver færdige på nogenlunde samme tid, så her er ventetiden mellem de enkelte kampe helt klart blevet elimineret til et acceptabelt niveau.

Jeg tror alle er bekendt med pointsystemet i rødvinsturneringerne, og at der til slut kåres en "all-over" mester efter 12 omgange. Sidste år var der desværre ikke den helt store spænding omkring udfaldet, idet Frank ikke kunne deltage i de to sidste turneringer, det blev derfor Niels Serup, der uden øvrig konkurrence løb med titlen. Stort tillykke til Niels som blev "all-over" mester for anden gang.


3. Seniorturnering

Et andet succesfuldt og socialt omdrejningspunkt i klubben er seniorturneringerne, som spilles onsdag formiddag i hele sæsonen. Populært kaldes disse onsdags møder for pensionist klubben. Der bliver ikke bare spillet petanque, der bliver også hygget i stor stil med alt, hvad maven kan begære af diverse lækkerier.

Bob blev "all-over" senior mester med sammenlagt 178 point, Anni spillede sig til 165 point og Jeanne til 149 point.


4. Klubmesterskaber

Single

Klubmesterskabet i single var det første, der blev spillet, og som fandt sted den 19. juni. Vi spillede denne gang efter et lodtrækningssystem over 6 omgange, dels for at prøve noget andet end de sædvanlige puljespil, men også fordi det havde den fordel, at alle 22 tilmeldte spillere var i konkurrence hele dagen. Det betød så, at den spænding, der normalt ses i cup systemet omkring udfaldet af en kamp, den var selvfølgelig ikke til stede i samme omfang her. Alligevel blev det dog spændende, hvem der ville blive mester. Så vidt jeg husker, så mente Peter Hansen sig temmelig sikker på mesterskabet, men da sidste kamp var spillet færdig, havde Runa til Peters store overraskelse overhalet ham i score. De havde da begge 5 vundne kampe. Stort tillykke til Runa med sejren og guldmedaljen, Peter Hansen fik sølv og Rasmus vandt bronze medaljen.

Der var efterfølgende kritik af turneringsformen, og den har jeg selvfølgelig taget til mig, så jeg kan roligt love jer at vi fremover ved klubmesterskaberne, der spiller vi puljesystem og dernæst cup med "vind eller forsvind".

Double
Den 21. august var turen så kommet til, at klubmesterskabet i double skulle spilles. Det var sidst på sommeren, så man skulle tro, at alle var vendt hjem efter sommerferien, men sådan blev det ikke denne gang, idet kun 10 hold deltog. Joe var gået i kompagniskab med sin gamle makker Jens, og det var et godt valg. Joe og Jens spillede sig nemlig til guldmedaljerne, men det var på et hængende hår, for de vandt kun lige med nød og næppe finalekampen med 13-12. Sølvmedaljerne gik til Jeanne og mig selv, bronze til Inger og Tage. Jeg ønsker selvfølgelig alle tillykke med resultaterne.

Triple
Årets sidste klubmesterskab, i triple, havde vi programlagt ret sent på sæsonen, for det blev først spillet den 30. oktober. Når Hornbæk Petanques spillekalender skal laves, er der mange hensyn, der skal tages for at det hele går op i en højere enhed. Hele september måned er så godt som optaget med DGIs regionale finale spil, sommerlandsturneringens finalespil, og i oktober måned er der som bekendt efterårsferie, vinterlandsturneringen går også i gang i oktober, og endelig spilles DGIs landsfinalespil også i oktober. Her deltog Rasmus med sit kvartethold. Det vender jeg naturligvis tilbage til lidt senere.

Klubmesterskabet i triple var ikke så vel besøgt som tidligere år, idet der kun var otte tilmeldte hold. Den gode hr. Erik Helmer vandt mesterskabet for fjerde gang, denne gang sammen med sin doublemakker Niels Serup og dennes kone Hanne. Det andet Serup par, Irene og Henning, vandt sammen med deres makker Anni sølvmedaljerne, og bronzemedaljerne gik til Alice, Lars og Peter. Stort tillykke til jer alle sammen.


5. DPF - holdturneringer

Hornbæk Petanque har haft to hold med i DPF's sommer landsturnering, et hold i danmarksserien og et hold i regional rækkerne. Vi har også deltaget med et hold i DPF's Veteran Cup ligesom vi har et hold med i DPF's vinterlandsturnering, her har vi spillet i 3. division.

Danmarksserieholdet spillede sig til en flot 1. plads i den pulje, vi var placeret i. Dermed skulle man også umiddelbart mene, at holdet var selvskrevet til at rykke op til 2. division, men sådan spillede klaveret desværre ikke. I henhold til den spilleplan det tidligere DPF turneringsudvalg havde lavet, så skulle puljevinderne samt alle toerne spille sig til de fire oprykningspladser. Slutspillet fandt sted i Roskilde sidste år i september. Resultatet af lørdagens kampe var altafgørende for om hvorvidt vi fik en placering som enten nr. 1 eller nr. 2 i vores pulje, de to hold ville nemlig rykke op. Hornbæk endte på en 3. plads. Vi var derfor ikke begejstrede for, at vi igen skulle køre til Roskilde om søndagen, men hvis vi ikke gjorde det, ville holdet blive diskvalificeret og tvangs nedrykket, så det var lidt under en stille protest, at vi tog af sted. Det gik heldigvis noget bedre om søndagen. I det samlede resultat for alle weekendens kampe fik Hornbæk en 5. plads, og holdet ville således stå klar til oprykning, såfremt Ishøjs udmelding om at trække deres hold stod ved magt. Jamen, det gjorde den da. Men vi har godt nok også måtte vente længe på, at den information blev officiel. Det er den netop blevet, og Hornbæk spiller dermed i 2. division i den kommende sæson.

Lasse meddelte mig allerede sidste år, at han ikke ønskede at fortsætte som holdleder for 1. holdet. Han ville noget andet, men hvad det andet var, tror jeg ikke, at han selv var helt klar over på det tidspunkt. Men det ved vi nu. Lasse skal sammen med Rasmus forsøge at gøre vores nye unge drenge til klubbens fremtidige stjernespillere. Lasse, jeg siger dig stort tak for alle de år, du har stået i spidsen for Hornbæks 1. hold og ønsker dig held og lykke med de nye udfordringer.

Regionalholdet havde mod forventning ikke nogen god sæson sidste år, for det endte på sidstepladsen i deres pulje. Jeg har desværre ikke så megen viden om årsagerne dertil. Men det har fået den konsekvens, at mange af holdets spillere har fravalgt at tegne licens i 2011. Jeg vil dog alligevel takke Henning Serup, for det store arbejde han har udført i sin egenskab af holdleder.

Hornbæk havde for anden gang tilmeldt et veteranhold til DPF's turnering, denne gang under ledelse af Niels. Til forskel fra de andre DPF turneringer hvor spilledagene på forhånd er fastlagt, så skal holdlederne derimod selv aftale indbyrdes, hvornår de mødes, det skal dog helst være på en hverdag eller en hverdags aften. Det kan der selvfølgelig være nogle fordele i, men det giver et langt større arbejde for holdlederen med at få koordineret hvilke spillere, der er til rådighed, idet de fleste også deltager i DGIs regionsturnering, og her er spillerne som bekendt spredt ud på flere af klubbens hold. Niels har derfor sagt nej tak til at fortsætte som holdleder, men også han skal have en stor tak for det arbejde, han har udført.

Da jeg sidste efterår sendte et spørgeskema ud til medlemmerne, om hvorvidt man var interesseret i at deltage i de forskellige DPF turneringer inklusiv veteranturneringen, viste det sig, at interessen til veteran var meget lille. Kun fem spillere udtrykte ønske om at deltage. Vi har derfor i bestyrelsen besluttet, at der ikke bliver tilmeldt et hold til turneringen i 2011. Det er for øvrigt også for sent nu. Sidste tilmeldingsfrist var den 16. marts.

VLT er nu afsluttet, det blev den i lørdags. Hornbæk spillede som bekendt i 3. division og endte denne sæson på en pæn 3. plads. Det resultat kan vi være ganske godt tilfredse med, selvom vi undervejs i turneringen havde ligget på en flot 1. plads. Jeg skal ikke her gå i detaljer, men vi ved jo af erfaring fra tidligere, at når der ligger et forventningspres på holdet, så er vi ofte ikke i stand til at få de sejre, der er så nødvendige for at forblive i toppen. Hvis der derimod ikke ligger noget pres på holdet, så går det mange gange meget bedre. Årsagerne hertil ligger helt klart i den mentale tilstand, som den enkelte spiller befinder sig i på selve den dag, hvor der spilles kampe. Der er bl.a. også derfor, at vi i Hornbæk Petanque har et udtalt ønske om at fokusere mere på emnet: mentaltræning. Mere herom senere under eventuelt.


6. DGI - holdturneringer

Sekstete

Hornbæk havde sidste år endnu en gang tilmeldt 3 sekstete hold til DGIs turnering. Og jeg skal love for, at det kom til at gå godt for alle holdene, for det blev vores allerbedste sæson nogensinde. Alle 3 hold kvalificerede sig til ottendedelsfinalerne. Det er stort, rigtig stort. Og samtidig er det meget imponerende, for ingen af holdene har i løbet af turneringen været besat med de samme spillere, der har været mange udskiftninger undervejs, ikke fordi det var tiltrængt, men snarere fordi andre gøremål kom i vejen, samtidig med at kampene skulle afvikles.

Summa summarum: Den videre rejse for Ingrids hold sluttede brat, da de mødte Stenløse i ottendedelsfinalen. Her tabte holdet 4-9.

Det gik derimod meget bedre for de to andre hold, der begge kvalificerede sig til kvartfinalerne. Men minsandten om ikke DGI havde lavet spilleplanen således, at de to Hornbæk hold skulle møde hinanden, men det havde de, hvilket var brand ærgerligt. Det blev et meget spændende internt opgør, meget koncentreret og lidt stille til at starte med, men efterhånden som Lars Leo og hans tropper fik hentet flere og flere point hjem, jo højere blev lydniveauet og glædesudbruddene også fra holdlederens side. Og det kan man jo godt forstå. Den sejr var helt velfortjent. De vandt nemlig med 8-5 over Ingers hold.

Hornbæk Petanque blev dermed repræsenteret på bedste vis af Lars Leo og hans team ved slutstævnet i Frederikssund. Det blev til en flot 4. plads. Godt gået alle sammen.

Kvartet
Rasmus havde fået den ide, at det kunne være sjovt at spille kvartet sammen med nogle af vennerne. Som sagt så også gjort. Et kvartet hold blev derfor tilmeldt turneringen. Hornbæk spillede i en 5 holds pulje og sluttede med et topresultat med bare en uafgjort kamp, de resterende var selvfølgelig vundne. Pladsen ved finalestævnet i Frederikssund var dermed sikret. Her spillede holdet sig til en meget flot 2. plads. Men her slutter historien jo som bekendt ikke, vi kender alle sammen til holdets videre rejse i DGI regi. Der kom et afbud og dermed en invitation til Hornbæk Petanque om at deltage i landsfinalestævnet i Kalundborg. Den "grimme ælling", som Lasse så smukt beskriver holdet, slog til, og minsandten om de ikke også vandt. Holdet blev DGI landsmestre. Denne præstation er helt klart at sidestille med et Danmarks mesterskab. Det er fantastisk, mere klart kan jeg ikke sige det. Og hold da op, sikken start de unge mennesker har fået inden for vores sport, hvad kan det ikke ende med? Det bliver helt sikkert spændende at følge dem.


7. Strandpetanque

Strandpetanque er klart klubbens store trækplaster for mange spillere. Og det kan jeg egentlig godt forstå. For det er jo herligt, at man kan kombinere det frie liv på stranden og så samtidig dyrke vores sport. At vi så igen var så heldige at være begunstiget med det skønneste sommervejr, er jo også medvirkende til, at spillerne får en god oplevelse med hjem og at selve turneringen bliver en succes for klubben.

Lige siden Hornbæk Petanque satte strandpetanque på det nordsjællandske spilleprogram, har klubben haft et samarbejde med DGI. Samarbejdet har i alle årene fungeret upåklageligt. Men da vi sidste år kontaktede DGI, blev vi oplyst om, at der var sket ændringer i deres regelsæt, der betød, at såfremt DGI skulle være en samarbejdspartner, så skulle DGI stå for alt det administrative arbejde forstået på den måde, at alle tilmeldinger og indbetalinger skulle gå via DGIs regionskontor i Hillerød og ikke direkte til Hornbæk Petanque. Altså ville DGI overtage hele ansvaret for den økonomiske del af turneringen, og havde vi undervejs brug for midler til eksempelvis at købe præmier for, kunne vi få udbetalt et beløb a conto. De betingelser mente vi i bestyrelsen ikke, at vi kunne acceptere. Strandpetanque er et så godt indarbejdet koncept, at det kunne vi nemt klare selv, så vi sagde pænt nej tak til at have DGI med. Alt det praktiske arbejde i forbindelse med arrangementet var jo stadig vores ansvar.

Nok om det.
Til strandpetanque var der tilmeldt 19 hold. De fleste af holdene var gengangere, men heldigvis havde vi også fået fat i nogle enkelte nye hold/spillere. Statistisk set var Hornbæk naturligvis godt repræsenteret; vi havde hele 9 hold med, Helsingør stillede med 3 hold, Tributor og Lynge havde hver 2 hold med, Frederikssund 1 hold og der var et kombineret Slangerup/ Jonstrup hold.

Når det kommer til topplaceringerne i turneringen, så er der ikke de store overraskelser. Det er de samme 3 hold, der gør sig gældende hvert år. Heller ikke i 2010 formåede "Slagterens Drenge" at vælte Tributor holdet "Vorterne" af sejrsskamlen. De måtte derfor igen nøjes med en 2. plads. "Bjørnebanden" blev ligesom året før nr. 3.


8. Hornbæk Open

Hornbæk Open blev sidste år spillet for 20. gang og endnu en gang blev det en forrygende succes. Da der ligesom året før var et sammenfald med Kronborg Cup på Hornbæks Idrætsanlæg, så vi det denne gang mere klart som en fordel for os. Det var derfor heller ikke noget problem at indgå en aftale med fodbolden om, at vores gæster kunne købe den samme frokost, som blev tilbudt fodboldspillerne og deres forældre. Fodbolden ville nemlig meget gerne tjene de ekstra penge. Vi kunne dermed alene koncentrere os om vores eget, nemlig afviklingen af de to turneringer, double og triple.

Sidste år måtte vi for første gang melde om alt udsolgt til double turneringen om lørdagen. Interessen for at deltage var simpelthen langt mere overvældende end vi havde forestillet os.

Der var denne gang flere elitespillere samt svenske spillere, der havde tilmeldt sig. Det betød så også, at spændvidden blev meget større end vi tidligere havde set på vores baner. Konkurrencen var derfor hård, især i toppen, men når man spiller puljespil og efterfølgende cup, så bliver man efter puljespillet indplaceret i en række, hvor man reelt også har en chance for at gøre sig gældende til en placering. Ellers er der ingen ide i at lave en turnering, hvor alle kan deltage.

Hornbæk spillerne fik det svært. Kun et hold ud af 13 kom med i A-cuppen, det var Henning J. og Joe, der endte på en fin 5.-8. plads. Vinderne blev Jacob Erlandsen og Mathias Ellekær Hansen.

I triple turneringen om søndagen deltog 19 hold, heraf 5 hold fra Hornbæk. Også i denne turnering var der tilmeldt elitespillere, og allerede inden turneringens start havde jeg et meget godt gæt på, hvem der ville vinde. Det kom også til at holde stik. Vinderne blev: Sune Vig, Morten Saxild-Hansen og Morten Per Laursen, alle fra Hedebo. Bedst placerede Hornbæk hold blev: Rasmus, Bjørn og Lasse, der spillede sig til en 2. plads i B-cuppen.

Det er afgjort med beklagelse, at vi i bestyrelsen har besluttet, at triplen ved Hornbæk Open er blevet spillet for sidste gang. Men sådan må det blive, når arrangementet ikke løber rundt økonomisk. Der har generelt været for få tilmeldinger til denne turneringsform.


9. Renovering af baner

Selvom vi er stolte over vores skønne baneanlæg, så tærer vejr og vind også på det ligesom på alt andet. Sidste sommer kunne vi godt se, at det trængte gevaldigt til en kærlig hånd. Vi besluttede derfor at iværksætte et par arbejdsweekender for at få det hele frisket op. Og det blev heldigvis vel modtaget af medlemmerne. Rigtig mange brugte deres dyrebare fritid på at luge, beskære beplantningen, slibe borde og bænke, derefter male dem, skur og plankeværk fik træbeskyttelse, begynde arbejdet med at lægge fliser på begge langsider af de nye baner osv. Flisebelægningen blev vi dog ikke helt færdige med, men det bliver vi forhåbentlig i år ligesom vi også meget gerne skal have lagt det indkøbte grus ud på banerne.


10. Årets spiller 2010

Vores store årlige petanquefest, som denne gang var klædt i de mexicanske farver, blev afholdt i klubhuset den 8. januar 2011. Festen var som altid vel tilrettelagt af festudvalget, der var skøn mad, smukke farver, mexicansk musik, god stemning og sjove lege. Det er også ved denne lejlighed, at årets spiller bliver kåret. Valget var denne gang faldet på Peter Hansen, som altid står til tjeneste for klubben med at udføre et stykke praktisk arbejde. Det var en glad og meget rørt Peter, der modtog prisen. Den begivenhed blev så efterfølgende fulgt op af Michael Sørensen, der er journalist. Han lavede et interview med Peter og skrev derefter en meget fin artikel, som blev bragt i Helsingør Dagblad. Peter, du siger, at du ikke bryder dig om for megen opmærksomhed, men det fik du endda til overmål.


11. Afslutning

Jeg har nu aflagt min beretning for året 2010. Jeg synes, at det har været et fantastisk år for Hornbæk Petanque. Aktivitetsniveauet har igen været meget højt, og det er noget, der glæder mig. Den største begivenhed har naturligvis været kvartet holdets sejr i DGIs landsmesterskab. Det var en præstation helt uden sidestykke. At det så også lykkedes mig at overtale Harry og Peter Poulsen til at sætte drengene på forsiden af "HIF informerer", det er jeg meget glad for i dag. For jeg er ret sikker på, at den succes som Rasmus opnåede sammen med Bjarke og Daniel har haft stor betydning for at Jonatan, Mads og Morten også har fået blod på tanden til at få lignende oplevelser i Hornbæk Petanque.

For lige at holde fokus på toppræstationerne i sidste sæson, så vil jeg ikke glemme at nævne, at Hornbæk Petanque vandt en 1. plads ved Espergærde Open. Den præstation stod Runa og jeg for. Og tror I, at vi var glade og stolte, ja det kan I tro, at vi var!

Hornbæk Petanque modtager hvert år massevis af invitationer til andre klubbers turneringer. Hornbæk har været pænt repræsenteret ved en del af dem. Men jeg kunne egentlig godt ønske mig, at der var flere spillere, der ville med. Jeg ved godt, at der er andet i tilværelsen end petanque, men hvis man gerne vil blive en bedre spiller, så må man altså også søge nogle andre udfordringer end dem, der lige findes i vores egen lille andedam.

Nu er det ikke sådan, at jeg har ambitioner om, at alle skal have en målsætning med petanquespillet. Det er fint, at der er nogle, der har det, for det kan trække andre med. Men for de fleste drejer det sig om at have det sjovt, at hygge sig med hinanden samtidig med at man får både den motion, som der tales så meget om, at vi får for lidt af, og frisk luft. Og det er der bestemt heller ikke noget galt i. Hvis klubben skal overleve med det medlemstal vi har i dag, så skal denne gruppe passes og plejes, og det mener jeg faktisk, at vi er ret gode til i Hornbæk Petanque, takket være Irenes pensionist klub, der mødes om onsdagen.

Nu gælder det så den kommende sæson. Hornbæk deltager i DPF's sommerlandsturnering med 2 hold, et hold i 2. division og et hold i regionalrækkerne. De spillere, der har tegnet licens, har fået en oversigt tilsendt via mail, så de ved allerede, hvilket hold de skal spille på, og hvilke dage kampene skal spilles. Jeg fortsætter indtil videre med at være holdleder for 1. holdet, men jeg har da et håb om, at der er en af holdets spillere, der vil springe til på et senere tidspunkt. Rasmus er holdleder for 2. holdet.

Vedrørende DGI turneringen i Nordsjælland, så vedtog man sidste år på aktivitetsmødet, at sekstete turneringen skulle omlægges gældende fra i år. Hvordan den nu skal afvikles, har I kunnet læse i det materiale og via det link, jeg har sendt ud. De fleste af jer burde derfor være orienteret. Der sker derimod ingen ændringer i afviklingen af kvartet turneringen. Og skulle alle endnu ikke være klar over det, så har vi tilmeldt de samme fire hold til den kommende sæson, og heldigvis har alle fire holdledere også sagt ja til at fortsætte.

Dansk Petanque Forbund har lige fejret 25 års jubilæum, det skete den 1. marts. Vi kan også i vores lille klub fejre en mærkedag i år. Der var nemlig stiftende generalforsamling i Hornbæk Petanque den 31. august 1991. Vi talte i bestyrelsen meget frem og tilbage om, hvordan dette skulle fejres og vi blev enige om at vente med et større arrangement til klubben fylder 25 år. Vi skal selvfølgelig markere anledningen, og det gør vi med at afholde en fødselsdags turnering den 27. august. Turneringen falder ind under vores rødvinsturneringer og er altså pointgivende, men hvordan vi spiller den dag, det har vi endnu ikke bestemt os for.

Afslutningsvis vil jeg sige: Vi har i meget lang tid ønsket os en overdækning ved de nye baner. Det ser nu endelig ud til, at det projekt kan blive en realitet i år. Klubben har fået doneret et pænt gavebeløb af medlemmerne, hvilket jeg selvfølgelig siger jer stort tak for. Ligegyldigt hvor meget eller lidt den enkelte har givet, så har beløbet en stor betydning i det samlede regnskab. Det er i alt blevet til 3.470 kr. Irene har desuden fået bevilliget 8.000 kr. til klubben via en ansøgning til Helsingør Kommune om tilskud til frivilligt socialt arbejde i 2011, lov om social service § 18. De penge er allerede sat ind på vores konto. Jeg har endvidere ansøgt Helsingør Sports Union om materiale tilskud på samme beløb, og i torsdags fik jeg telefonisk den glædelige besked, at de penge bliver bevilliget til Hornbæk Petanque. Det er jo bare herligt. Beløbet til indkøb af materialerne er dermed fuldt dækket. Peter Hansen har oplyst mig om, at det vil beløbe sig til ca. 15.500 kr. Så er det bare, at vi går i gang.

Videre kan jeg fortælle jer, at Lars Leo har skaffet 4 lysmaster til de nye baner, de er dog uden lamper. Opsætningen af disse vil blive klubbens næste store projekt, men inden vi begynder at søge om midler til dette arbejde, skal vi lige have udarbejdet et realistisk budget. Hvor lang tid det vil tage, har jeg ingen ide om på nuværende tidspunkt. Men vi vil helt sikkert få brug for ekspertise på det område, så de af jer, der har det, må meget gerne give lyd.

Jeg vil slutte min beretning og min briefing for det kommende år med at takke alle klubbens medlemmer for den indsats I hver især har præsteret på banerne og samtidig ydet i klubbens regi. Det engagement som klubbens medlemmer udviser på alle områder, er den bedste gave en klub og dets bestyrelse kan få. Jeg vil gerne takke min bestyrelse for et eminent godt og berigende samarbejde, vi har haft mange hyggelige stunder sammen. Jeg håber naturligvis, at det fortsætter.

Jeg glæder mig på klubbens vegne til at tage hul på den kommende sæson. Vi begynder for alvor med at træne på vores egne baner fra den 1. april.


Kirsten Madsen
Formand





Print | Tilbage | Top

Sidst opdateret 26. marts 2011